Smoczek dla nowo narodzonego dziecka musi być właściwie dobrany i dopasowany, aby maluch go polubił i szybko przyzwyczaił się do korzystania z niego. Nie może powodować resentymentu do ssania piersi, jego zadaniem jest przede wszystkim wsparcie rodzica w trudnych sytuacjach. Sklepy oferują bogaty wybór różnorodnych smoczków. Dostępne są modele uspokajające, dynamiczne czy anatomiczne. Wybór pierwszego lepszego modelu nie jest dobrym rozwiązaniem i może wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smoczku dla noworodka?
Ważne jest przede wszystkim to, czy dany model smoczka jest atestowany, musi on mieć pozytywną opinię pediatrów. Tylko wtedy rodzice mogą mieć pewność, iż produkt będzie w pełni bezpieczny dla noworodka. Nie może on powodować wad wymowy, problemów ze zgryzem czy powstania alergii. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup smoczka bez BPA, gdyż jest to szkodliwy związek chemiczny, który może przedostać się przez smoczek do organizmu malucha. Co ważne, smoczek musi być dopasowany do wieku dziecka. Modele oferowane przez sklepy mają specjalne oznaczenia co do wieku użytkownika. Smoczki dla noworodków oznaczone są symbolem 0+, dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia symbolem 6+, dostępne są także smoczki 18+, dla dzieci w wieku 18 miesięcy.
Uchwyt smoczka musi być wykonany z gładkiego plastiku, nie może posiadać ostrych krawędzi mogących doprowadzić do zranienia się malucha. Tarcza powinna posiadać otwory, których zadaniem jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza pomiędzy smoczkiem a skórą noworodka. Wyeliminuje się wówczas ryzyko odparzenia wrażliwej skóry wokół ust czy uduszenia dziecka, kiedy tarcza zakryła mu dopływ powietrza. Tarcza nie może zakrywać w żadnym razie nosa dziecka, gdyż mogłoby to doprowadzić do utrudnienia w oddychaniu noworodka. Dobrym wyborem są modele z tarczą z wycięciem na nosek. Dobrze, jeśli główka smoczka jest anatomiczna i przypomina kobiecy sutek. Ponadto powinna być bardziej miękka na końcu niż na początku. Dla dzieci karmionych piersią najlepszym wyborem będzie smoczek ortodontyczny albo anatomiczny, modele te nie zaburzają odruchu ssania u dziecka.
Warto zwrócić uwagę również na to, czy na końcu główki smoczka znajduje się specjalne spłaszczenie na język. Taki model umożliwia językowi prawidłową pozycję. Wysokiej jakości smoczki mają również gumkę, można ją odpowietrzyć po jej naciśnięciu. Kiedy ujdzie z niej powietrze, powinna szybko wrócić do swojej wyjściowej postaci. Rodzice mają do wyboru smoczki dzienne oraz nocne. Ciekawą propozycją są smoczki fluorescencyjne, dzięki temu, że świecą w nocy, można je łatwo odnaleźć w dziecięcym łóżeczku. Smoczek przystosowany do spania ma odmienny uchwyt, nie wystaje on ponad tarczę smoczka. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli noworodek śpi na brzuchu.

Najlepszy smoczek dla noworodka, czyli właściwie jaki?
Najlepszy smoczek dla dziecka musi mieć pewne ważne cechy. Wybór idealnego modelu dla noworodka nie jest wcale łatwy, przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby:
- posiadał atest, taką informację rodzice znajdą na opakowaniu danego produktu
- miał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka czy innych ważnych instytucji
- był wolny od Biosfenolu A
- posiadał podróżne opakowania, dzięki czemu możliwe będzie utrzymanie go we właściwej higienie
- nie miał sznureczków czy łańcuszków, które mogą być groźne dla dziecka
- Odpowiednio dobrany smoczek dla dziecka zmniejszy ryzyko powstania wad zgryzu i próchnicy. Dobrze jest zakupić od razu parę smoczków, aby uniknąć podawania maluchowi zabrudzonego smoczka.
Smoczek z silikonu czy może z kauczuku?
Smoczki produkowane są przeważnie z dwóch rodzajów tworzywa, czyli z silikonu i z kauczuku. Oba te materiały mają swoje zalety oraz wady. Smoczek silikonowy charakteryzuje się dużą odpornością na gryzienie, nie ma smaku czy zapachu, a ponadto zachowuje swój kształt oraz sprężystość. Łatwiej jest więc oduczyć dziecko korzystania z takiego rodzaju smoczku. Smoczek kauczukowy odznacza się wyższą wytrzymałością, aczkolwiek ulega odkształceniom i ma swój własny smak i zapach. Dziecko się do niego bardzo przyzwyczaja i ciężej mu z niego zrezygnować.
Dodaj komentarz