Kiedy można poznać płeć dziecka?

Kiedy kobieta podejmie decyzje o zostaniu mamą, wszystko się zmienia. Jest ciekawa jak przemieni się życie, kiedy na świeci pojawi się jej dziecko. Szczęśliwa przyszła mama z niecierpliwość oczekuje nowego członka rodziny. Zastanawia się, jak będzie wyglądać, do kogo będzie podobne, jakie będzie miało charakter i oczywiście czy urodzi chłopca czy dziewczynkę. Dzisiejsza wiedza na temat płodu i dokładne metody badania za pomocą urządzeń USG powodują, że w odróżnieniu od starszego pokolenia przyszli rodzice mogą bardzo szybko poznać płeć dziecka.

Kiedy wykonać badanie USG, aby poznać płeć dziecka?

Przy obecnej opiece medycznej nad kobietą ciężarną profilaktyczne badania USG wykonuje się praktycznie, na każdej wizycie. Jednak, nie każde badanie wskaże czy w brzuchu przyszłej mamy zamieszkał chłopiec czy dziewczynka. Większość badań ma na celu pomiar płodu, sprawdzenie jego akcji serca i monitorowanie jego prawidłowego rozwoju, a w przypadku jakiś wątpliwości natychmiastową reakcję lekarza. Aby wykonać badanie USG, które pozwali określić płeć dziecka, najlepiej udać się do lekarza ginekologa po 20 tygodniu od zapłodnienia. W tym czasie jest duża szansa, iż lekarz jest wstanie określić płeć dziecka. Narządy płciowe już się na tyle wykształciły, że na obrazie USG, będzie można odróżnić wargi sromowe od przyrodzenia męskiego. We wcześniejszej ciąży jest to utrudnione ponieważ często wargi sromowe są na tyle duże, że można je pomylić z członkiem. Dlatego jeśli ginekolog wcześniej określi płeć dziecka, kobietę w ciąży może czekać niespodzianka. Jednak czasami udaje się określić płeć już od 11 tygodnia.

28 tydzień ciąży, czyli 99% pewności przy określeniu płci dziecka

Gdy z różnych względów, nie udało się wcześniej określić płci dziecka to po 28 tygodniu jest to możliwe niemal w 100%. Płud jest już dostatecznie rozwinięty i wyglądem przypomina małe niemowlę. Wszystkie inne czynniki, które wcześniej mogły powodować trudności w określeniu płci, jak ilość płynu owodniowego, czy grubość powłok brzusznych pomału ustępują. Jednak zawsze trzeba pamiętać, że najważniejszym czynnikiem w 28 tygodniu ciąży jaki musi zaistnieć, aby była możliwość rozpoznania płci dziecka, jest jego pozycja w brzuchu mamy. Kiedy dziecko jest nad wyraz uparte odwraca się plecami do głowicy USG i się zasłania, płeć dziecka pozostanie nieznana, aż do następnego badania USG lub porodu.

Ludowe sposoby na określenie płci dziecka

Oprócz badań USG w określeniu płci przed 20 tygodniem ciąży pomagają sposoby naszych babek i matek. Ich skuteczność bywa zawodna, lecz przyszłe mamy chętnie ponie sięgają. Jedna z najbardziej znanych metod to ta z apetytem. Jeśli ciężarna ma ciągle ochotę na słodycze to urodzi dziewczynkę, gdy jadła by tylko mięso i produkty białkowe może spodziewać się chłopca. Mówi się też, że kiedy kobieta w ciąży wypięknieje, jej cera staje się promienista, a włosy gęstsze to pod sercem nosi chłopca. Gdy jest odwrotnie to zapewne urodzi dziewczynkę. Również można określić płeć dziecka po kształcie brzucha. Jeśli przyszła mama ma spiczasty brzuch mówi się, że będzie chłopiec natomiast brzuch przypominający wyglądem arbuza lub piłkę to zwiastun dziewczynki.

Na tej podstawie można zgadywać płeć dziecka już od pierwszych tygodni ciąży, jednak zdecydowanie większą pewność do określenia czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka da badanie USG, które jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla dziecka i jego mamy. Chociaż tak 100% pewność co do płci dziecka otrzymamy tuż po porodzie, kiedy mały człowiek znajdzie się na brzuchu mamy.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Kiedy można poznać płeć dziecka?”

  1. Awatar Wiola
    Wiola

    Utarły się już daty i fajnie że przypominacie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *