Jakie zabawy są dobre dla dzieci w przedszkolu?

Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać i poznawać świat, z całą pewnością musi cały czas stykać się z bodźcami, które faktycznie wpływają na jego rozwój. Wiadomo również, że najmłodsi najlepiej uczą się poprzez zabawę, a więc zabawy i gry powinny być skonstruowane właśnie w taki sposób, aby poprzez przyjemności uczyć nowych rzeczy, rozwijać sprawność ruchową czy wyobraźnię. Istnieje wiele różnego rodzaju zabaw dla dzieci w przedszkolu, które pomogą osiągnąć oczekiwane efekty.

Rozwój sprawności ruchowej w przedszkolu

Sprawność ruchowa powinna być wspomagana już od najmłodszych lat, ponieważ w dużej mierze odbija się to na przyszłym życiu. Warto, aby dzieci w wieku przedszkolnym gimnastykowały się oraz wykonywały gry i zabawy ruchowe. Oczywiście sprawdzą się tutaj zajęcia przy użyciu muzyki oraz wszelkiego rodzaju zabawy, które można pod to podłączyć. Idealnym rozwiązaniem będzie na przykład, wszystkim doskonale znana gra, która polega na zajęciu wolnego krzesła, gdy ucichnie muzyka. Haczykiem jest to, że zawsze jest o jedno krzesło mniej, niż uczestników zabawy. W przedszkolu można grać także w klasy, skakać na skakance, na gumie, a w ciepłe dni, gdy można wyjść na zewnątrz, także zagrać w zbijaka.

Rozwój umysłowy

Od najmłodszych lat trzeba wzmacniać także rozwój umysłowy, pamięć oraz koncentracje. Także te kwestie będą bardzo istotne w przyszłości. W tej chwili dostępnych jest wiele gotowych gier, które pomogą osiągnąć taki efekt. Wśród nich wszystkim znane kalambury oraz zabawa w zapamiętywanie obrazków lub dopasowywanie do siebie takich samych. Przedszkolaki rozwijają się także poprzez naukę gry na najprostszych instrumentach czy zapamiętywanie słów piosenek. Warto podtykać dzieciom także proste rebusy oraz łamigłówki. Wszystko to, co pozwala im się skoncentrować oraz poprawić kojarzenie. Jest to umiejętność, która na pewno zaprocentuje w przyszłości. Dzieci mogą grać także w grę, która polega na odgadywaniu postaci. Wystarczy przyczepić do czoła samoprzylepną karteczkę z imieniem fikcyjnej postaci, a grające dzieci będą musiały odgadnąć, kim są, poprzez zadawanie odpowiednio sformułowanych pytań.

Zabawy w przedszkolu uczące pisania, czytania i liczenia

Podstawowe umiejętności warto rozwinąć, będąc jeszcze w przedszkolu. Z całą pewnością zapewni to łatwiejszy start w przyszłość i poradzenie sobie z materiałem w szkole podstawowej, a ponadto pozytywnie wpłynie na rozwój umysłowy. Już kilkuletnie dziecko powinno uczyć się liczyć przynajmniej do dziesięciu oraz opanować naukę alfabetu. Taką edukację można połączyć oczywiście z doskonałą zabawą, na przykład wycinając z papieru zwierzątka, których nazwa rozpoczyna się na konkretną literę alfabetu. Dzięki temu dziecko od razu wzbogaci zasób słów. Tak samo jest z liczeniem. Warto uczyć się tego przy pomocy ulubionych zabawek, owoców lub piłek. W ten sposób mózg rozwija się na różnych płaszczyznach, a sama wiedza przychodzi samoistnie i nie jest wymuszona, co sprawia, że pozostanie ona na dłużej.

Zabawy manualne

Już od najmłodszych lat warto ćwiczyć także wykonywanie prac manualnych. To dlatego w przedszkolach tak popularne są różnego rodzaju wycinanki, wyklejanki czy proste konstrukcje. Ciekawą zabawą będzie na przykład przedstawienie swojego typowego dnia jedynie przy pomocy wyklejanki lub stworzenie plakatu ze swoją ulubioną bajką. Pod tym względem możliwości są naprawdę nieograniczone, a same zabawy doskonale wpływają na rozwój wyobraźni.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Jakie zabawy są dobre dla dzieci w przedszkolu?”

  1. Awatar Ania
    Ania

    Bardzo fajny artykuł. Przydał mi się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *