Jakie choroby płodu można wykryć dzięki badaniu USG połówkowemu?

USG połówkowe wykonuje się, w drugim trymestrze ciąży pomiędzy 18 a22 tygodniem. Lekarz analizując obraz, stwierdza, czy płód nie ma żadnych wrodzonych dysfunkcji i rozwija się prawidłowo. Czym dokładnie jest USG połówkowe i jakie choroby udaje się zdiagnozować za jego pomocą?

Co to jest USG połówkowe?

USG połówkowe swoją nazwę zawdzięcza temu, że  przeprowadza się właśnie w połowie ciąży czyli w okolicy 20 tygodnia. USG jest istotnym badaniem, które kobieta powinna wykonać w ciąży, jest nieinwazyjne i bezpieczne dla dziecka.

 

Na czym polega USG połówkowe?

Lekarz  za pomocą ultrasonografu  może ocenić całościową ocenę rozwoju ciąży, tempa wzrostu dziecka oraz zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Badanie  pozwoli uzyskać następujące pomiary:

  • obwód główki (HC),
  • długość kości udowej (FL);
  • obwód brzucha (AC);
  • masę ciała i wiek;

Następnie ginekolog określa, czy struktury budowy ciała rozwijają się prawidłowo. Najpierw ocenia, czy główka jest symetryczna, później bada twarzoczaszkę, czy są obecne rozszczepy, czy mózgowie i struktury w jego sąsiedztwie rozwijają się prawidłowo. Ginekolog może także na podstawie tego badania stwierdzić, czy dziecko ma wystarczającą ilość płynu mózgowo-rdzeniowego. Sprawdzając szyję, lekarz stwierdza, czy przezierność karkowa jest w normie, a także, czy nie ma wola tarczycowego. 

W dalszej części ginekolog ocenia, czy serce i płuca są prawidłowo zbudowane. Zwraca uwagę na jamę brzuszną, a w szczególności na rozmiary narządów: żołądka, nerek, pęcherza moczowego. Sprawdza, czy płód nie ma przepukliny, a także czy pępowina jest połączona z jamą brzuszną. Podczas takiego badania analizuje się anatomię płodu również pod kątem obecności guzów i wrodzonych defektów. Na koniec ginekolog bada, czy układ szkieletowy rozwija się prawidłowo, np. czy kończyny są ruchome. Z badania pacjentka dowiaduje się tez o płci dziecka.

Ponieważ rozwój dziecka jest procesem dynamicznym część wad, np. wady zastawkowe serca mogą uwidocznić się później. Dlatego konieczne jest ponowne badanie w trzecim trymestrze ciąży.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *