Każde dziecko jest inne i każde jest wyjątkowe. Trzeba przyznać, że coraz więcej z nich jest bardzo wrażliwych. Niestety czasami owa wrażliwość przyjmuje zdecydowanie trudniejszą formę i występuje nadwrażliwość emocjonalna. W dzisiejszym wpisie postaramy się doradzić Wam, jak możecie pomów dziecku, w trudnym dla niego czasie, a więc gdy zbliżają się egzaminy oraz rekrutacja.
Nadwrażliwość emocjonalna – co to za stan?
Nim przejdziemy do rad, jak pomóc dziecku nadwrażliwemu, to warto uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest ten stan, który niestety często mylony jest z introwertyzmem i postrzegany jako nieśmiałość. A to błędne pojmowanie nadwrażliwości emocjonalnej. Warto wiedzieć, że szacuje się, że nawet 20% osób na całym świecie może wykazywać pewne cechy nadwrażliwości emocjonalnej, jednak nie zawsze owe cechy w bardzo duży sposób rzutują na dalsze życie. Zatem ten stan oznacza zbyt intensywne odczuwanie, które często powoduje system obronny w postaci wycofania się. Zatem osoby nadwrażliwe emocjonalnie często łatwiej pokazują emocje, ale i się martwią. To co dla osób nie wykazujących nadwrażliwości jest błahą sprawą, dla tych nadwrażliwych rośnie do rangi wyjątkowo dużego problemu. Zatem musicie się liczyć z tym, że dziecko nadwrażliwe bardzo mocno się stresuje, choćby egzaminem, a nawet rekrutacja do szkół średnich wywołuje w nim trudne do opanowania emocje. Takie dzieci nie potrafią znosić nawet małej krytyki, a wizja porażki powoduje u nich reakcję obronną organizmu, która notabene może różnie się przejawiać, począwszy do występowania dreszczy, przez bóle brzucha, aż po silne reakcje nerwicowe z atakiem paniki. Absolutnie więc tego stanu nie można bagatelizować, jednocześnie pomóc takim osobom jest trudno. Jak więc możecie pomóc swoim dzieciom?
Odpoczynek jest ważny
Jest wiele metod radzenia sobie z nadwrażliwością, ale jednak warto wiedzieć, że nie każda z nich przynosi tak samo dobre rezultaty. W sytuacji, gdy proste środki nie przynoszą efektu, a nadwrażliwość zaczyna wywoływać skrajne reakcje organizmu, konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii, ale rzecz jasna o tym decyduje lekarz psychiatra. Najczęściej leczenie opiera się na środkach przeciwlękowych, ale i wychwytu zwrotnego serotoniny. Dużą skuteczność wykazuje terapia. Ale mówimy tutaj o skrajnych formach. Zatem nim przejdziecie do bardziej radykalnych środków, warto spróbować domowych sposobów. Jednym z nich jest odpoczynek. W przypadku bardzo intensywnego dla dziecka dnia, a więc egzaminu czy też zaczynającej się rekrutacji do szkół średnich należy pamiętać, że Wasze dziecko musi odpocząć i najlepiej, aby spędziło czas w swoim towarzystwie. Należy więc pozwolić mu założyć słuchawki i zrelaksować się, a nie należy na siłę szukać kontaktu.
Proste sposoby i nuta optymizmu
Każde dziecko jest inne i każdy rodzic powinien wiedzieć, co jego dziecku sprawia przyjemność czy pozwala się zrelaksować. Warto więc skupić się na zapewnieniu dziecku przyjaznej strefy, której nie będziecie naruszać. Tutaj powinna obowiązywać jedna zasada, czyli szczerość. Jeżeli dziecko będzie chciało porozmawiać, to zawsze powinniście go wysłuchać, natomiast absolutnie nie możecie go zmuszać do zwierzeń. Do tego koniecznie postawcie na rozrywki, które dziecku sprawiają frajdę. Możecie wspólnie wyjść do kina, ale i pójść do wesołego miasteczka. Nie zapominajcie jeszcze o spacerach czy wycieczkach rowerowych, bo rzeczywiście ruch i wysiłek fizyczny poprawiają samopoczucie.
Jedzenie ma znaczenie
Oczywiście jedzenie nie wyleczy z nadwrażliwości, ale zbilansowana dieta, ruch, rozrywka i zabawa pozwolą okiełznać wiele negatywnych emocji, z którymi zmaga się osoba nadwrażliwa. Dieta powinna być oparta na dużej ilości warzyw, należy natomiast wykluczyć z niej jedzenie śmieciowe. Kolejnym ważnym elementem jest przygotowywanie codziennie soku, który koi nerwy, ale i dobrze smakuje. Jest to sok z truskawek, banana, z dodatkiem mięty i kruszonego lodu.
Jeżeli pomimo wprowadzenia domowych sposobów radzenia sobie z nadwrażliwością nie zauważyliście pozytywnych skutków, to nie pozostaje nic innego, jak zapisać dziecko do psychiatry. Lekarz specjalista zaleci najlepsze leczenie.
Dodaj komentarz