Większość dzieci czeka na ten dzień, gdy wreszcie pójdzie do pierwszej klasy, jednak czasem okazuje się, że maluch z jakiegoś powodu nie radzi sobie nawet z bardzo prostym materiałem. Co wtedy można zrobić? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.
Łatwo może nie być
Rodzice często nie mogą doczekać się aż ich dziecko pójdzie do szkoły, gdy zyskają choć chwile dla siebie, a ich pociecha stanie się przy tym bardziej samodzielna. Ale nie zawsze tak jest, bo i nauka wczesnoszkolna może sprawiać trudności. Choć każdemu wydaje się, że ich dziecko jest najzdolniejsze, to nieraz pierwsza klasa to weryfikuje. Ale przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i należy najpierw zdiagnozować problem, a dopiero potem można przejść do jego rozwiązywania. Jedną z przyczyn mogą być problemy w domu, ale też problemy z nawiązywaniem relacji rówieśniczych. Dzieciaki już w tak młodym wieku mogą cierpieć na fobię społeczną i nie radzą sobie z rozłąką z rodzicami. Zatem, aby znaleźć problem bardzo ważna jest współpraca szkoły z rodzicami. Rodzice powinni być na bieżąco informowani o problemach dziecka i już od samego początku należy wdrażać rozwiązania, a nie czekać aż problem będzie jeszcze większy.
Wizyta u specjalisty
W przypadku problemów natury psychicznej konieczna jest wizyta u specjalisty, ale często nie wystarczy tylko udać się do psychologa, lecz wskazana jest konsultacja z psychiatrą. A jeżeli problem nie leży w kategorii zaburzeń psychicznych, lecz wynika ze słabego skupiania się i gorszej koordynacji, to wtedy niezbędne wydaje się zastosowanie zajęć wyrównawczych. Trzeba oczywiście odbyć rozmowę z rodzicami, bo może się okazać, że dziecko zwyczajnie ogląda za dużo telewizji czy korzysta już ze smarfona i dlatego nie potrafi się skupić. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę jak fatalny wpływ ma korzystanie z sieci czy granie w gry. Dziecko w wieku około 7-8 lat nie powinno oglądać telewizji dłużej niż 30 do 45 minut. Należy też zwracać uwagę na samą jakość przedstawianych treści. Także pedagodzy muszą pamiętać, że nauczanie wczesnoszkolne nie zaczyna się i nie kończy na nauce liczb i liter, lecz to także nauka zachowań w grupie.
Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia
Nauczyciel ma w klasie około 20 uczniów, przez co musi wszystkim poświęcić tyle samo czasu, nawet dziecku, które potrzebuje więcej uwagi. Ale i z tym można sobie radzić, wszak można zatrudnić nauczyciela wspomagającego, jednak zgodę musi wydać dyrektor. Nauczyciel wspomagający może być zatrudnionym w przypadku „organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym”. Ale jeżeli nie ma takiej konieczności, to wtedy rodzice muszą pamiętać, że bardzo ważne są ćwiczenia i ćwiczyć trzeba naprawdę dużo, co nie oznacza wcale że dziecko codziennie ma ćwiczyć przez kilka godzin. Zawsze po przyjściu ze szkoły uczeń powinien zjeść obiad, następnie odpocząć i po około godzinie może już zacząć ćwiczenia oraz odrabianie lekcji. Rodzice muszą wykazywać się przy tym dużą cierpliwością.
Drobne powody – duże problemy
Czasami dziecko ma problemy z nauką z błahych powodów, które bardzo szybko można i trzeba wyeliminować. Jednym z powodów jest już wspomniane przez nas nadużywanie smartfonów, ale dziecko może także za mało spać i nie wysypiać się. Dlatego też rodzice powinni ustalić godzinę, o której dziecko się kładzie. Oczywiście ważny jest też sposób odżywiania się, a więc posiłki powinny być zbilansowane. Nie należy też pozwalać na jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy. Dziecko powinno także przebywać na świeżym powietrzu, a więc wskazane są spacery, dzięki temu wieczorem nie powinny występować także duże problemy z zaśnięciem.
Nauczyciel powinien obserwować każdego ucznia i jeżeli zauważy, że ma on problem z uczeniem się, niezbędne jest wtedy wprowadzenie odpowiedniego postępowania. Kontakt na linii nauczyciel – rodzice ma duże znaczenie i w dużej mierze przyczynia się do znalezienia przyczyny i rozwiązania problemu. Ponadto trzeba dopilnować by dziecko pilnie ćwiczyło, przydatne są też zajęcia wyrównawcze.
Dodaj komentarz