Otarcia, skaleczenia, oparzenia – nie sposób ich uniknąć w codziennym życiu. Jak radzić sobie z takimi wypadkami w domu? Jest wiele sprawdzonych metod, które pozwalają na leczenie ran w skuteczny sposób i przyspieszają proces gojenia.
Domowe sposoby na rany
Niegroźne skaleczenia i urazy w wyniku domowych wypadków to norma. Przecięcia nożem, zadrapania, niefortunny chwyt szklanki – to wszystko skutkować może urazami, które spokojnie opanować można na domowe sposoby. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, jeśli chodzi o leczenie ran:
- Oczyszczenie rany. Bardzo istotne jest, aby powstały uraz dokładnie oczyścić. Świetnie nadadzą się do tego preparaty medyczne takie jak płyny aseptyczne czy woda utleniona. Dobrze jest, aby w każdej domowej apteczce przynajmniej jeden taki specyfik się znalazł. Zapobiega to późniejszemu rozwojowi infekcji i przyspiesza gojenie.
- Okłady z ziół. Nasze babcie nie stosowały specjalistycznych preparatów medycznych, zdając się na zdrowotne działania niektórych ziół. Zalicza się do nich popularna babka lancetowata. Jeśli nie mamy możliwości użycia płynu aseptycznego albo wody utlenionej, spróbujmy okładów właśnie z babki lancetowatej. Do innych popularnych ziół wykazujących właściwości antyseptyczne i nadających się do leczenia ran zaliczyć można mniej popularną arnikę, żywokost czy rozmaryn lekarski.
- Opatrunek. Kolejnym istotnym etapem jest zabezpieczenie rany przed ewentualnym zanieczyszczeniem. W tym celu należy użyć jałowego opatrunku i bandażu albo plastra o odpowiednich wymiarach.
Domowe sposoby na oparzenia
Podstawową zasadą przy oparzeniu jest błyskawiczne działanie. Jeśli jest to oparzenie od wrzątku, gorącej grzałki piekarnika czy bardzo ciepłego jedzenia pierwszą reakcją powinno być podłożenie oparzonego miejsca pod zimną, wręcz lodowatą wodę. Im dłużej wytrzymamy w ten sposób, tym mniejsze ryzyko rozwinięcia się poważniejszych zmian skórnych. Nierzadko to wystarcza, jednak w leczeniu ran oparzeniowych dobrze jest się wesprzeć specjalnymi preparatami medycznymi, które pozwalają zapobiegać rozwijaniu się zmian, koją dość nieprzyjemny ból, a także mają świetny wpływ na gojenie. W późniejszym etapie zapobiegają również nieestetycznym bliznom.
Innym rodzajem oparzenia jest oparzenie słoneczne. Tutaj warto stawiać na chłodzące balsamy lub apteczne pianki łagodzące nieprzyjemne dolegliwości.
Należy pamiętać, że w przypadku poważniejszych obrażeń konieczna może się okazać wizyta u specjalisty. Z wieloma domowymi ranami można jednak poradzić sobie we własnym zakresie i w łatwy sposób.
Dodaj komentarz