Co spakować na wakacje? Niezbędnik podróżnika

Przed Tobą upragniony wyjazd wakacyjny. Po miesiącach pracy nareszcie czas na relaks i odpoczynek! Zanim jednak wyjedziesz, musisz się przecież spakować. Boisz się, że czegoś zapomnisz? Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które ułatwią pakowanie i ograniczą stres z tym związany. Jeżeli wybierasz się na wakacje samolotem, pamiętaj, że każda linia lotnicza stosuje ograniczenia wagi bagażu – pakuj się tak, aby nie przekroczyć dopuszczalnego limitu. Unikniesz dzięki temu stresu na lotnisku.

Plan na początek

Na początek zaczniemy od ważnych zasad, które znacznie ułatwią nam cały proces.

 • Nie zostawiaj pakowania na ostatni dzień – jest to dość stresujące, zawsze może wydarzyć się coś przewidzianego, a pakowanie zostanie przesunięte na ostatnią chwilę. To większe ryzyko zapominalstwa!
 • Rozłóż rzeczy, które chcesz spakować na widoku np. na podłodze czy stole. Dzięki temu będziesz dokładnie widzieć, co zabierasz i ile tego jest. Może stwierdzisz, że czegoś jest za dużo albo czegoś brakuje?
 • Nie upychaj walizek do granic możliwości, zostaw w nich miejsce na pamiątki z wakacji. Pamiętaj – pakowanie powrotne to zawsze większe wyzwanie!

Lista rzeczy do zabrania

Najważniejsze są oczywiście dokumenty, bez tego ani rusz.  Inne rzeczy jak ubrania czy kosmetyki w razie potrzeby zawsze możesz dokupić.

Dokumenty:

 • Dowód osobisty
 • Paszport jeżeli wybierasz się poza Unię Europejską. Sprawdź, czy kraj, do którego jedziesz, nie wymaga wizy.
 • W kolejnym roku pandemii przed wyjazdem do innego kraju sprawdź koniecznie, jakie dokumenty są wymagane przy przekraczaniu granicy. Może to być dowód szczepienia, test, karty lokalizacyjne itp. Najlepiej i najbezpieczniej sprawdzić wszystkie wymogi tuż przed wyjazdem.
 • Potwierdzenie zakupu z biura podróży, bilety na samolot.
 • Ubezpieczenie dodatkowe.
 • Karta EKUZ – pamiętaj jednak, że obowiązuje tylko na terenie Unii Europejskiej.
 • Identyfikator na walizki – w razie zagubienia bagaż łatwiej trafi do ciebie z powrotem.

Pieniądze

Nie zapomnij o nich, nawet gdy korzystasz z opcji all inclusive. Zawsze trzeba mieć trochę gotówki na wszelki wypadek.

 • Pieniądze.
 • Karata kredytowa – często wymagana jest choćby podczas wypożyczania samochodu.

Bagaż w samolocie

Do bagażu podręcznego spakuj rzeczy, które będą niezbędne w czasie podróży np. maseczka, żel do dezynfekcji, książka, przekąski itp. Jeżeli masz problem z uszami w trakcie startu lub lądowania, warto zabrać ze sobą spray do czyszczenia uszu. Pomoże on w odetkaniu zatkanego ucha.

Bagaż rejestrowany to miejsce, w którym możesz przewieźć wszystkie ubrania i kosmetyki. Co warto do niego włożyć?

Ubrania

Spakuj tyle bluzek czy topów oraz bielizny, ile dni będziesz spędzać na wypoczynku. Zabierz kilka sukienek – najlepiej tych przewiewnych. Nie zapomnij o stroju kąpielowym, to pewnie w nim spędzisz większość czasu. Pamiętaj o nakryciu głowy, okularach i butach do wody (jeżeli plaże nie są piaszczyste, a wejście do wody jest po skałkach). Koniecznie spakuj także klapki na basen czy pod prysznic. Świetnym rozwiązaniem na wakacyjne wyjazdy są rzeczy, które nie wymagają prasowania.

Kosmetyki

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym, balsam nawilżający, szczotka i pasta do zębów, szczotka do włosów, spray do czyszczenia uszu, maszynki do golenia. Żel i szampon do włosów najpewniej będą w hotelu, ale na wszelki wypadek możesz zabrać małe, podróże wersje tych kosmetyków.

Akcesoria elektroniczne

Laptop (jeśli naprawdę jest niezbędny), telefon i ładowarki, powerbank, przejściówka do kontaktu (jeżeli jest inny niż u nas).

Z takim rynsztunkiem spokojnie możesz wyruszać na wymarzone wakacje!


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *